Samochody i silniki z turbo

 

przedni reflektorTurbosprężarki stały się obecnie popularną częścią wyposażenia samochodowego, warto więc zwrócić uwagę na sposoby ich eksploatacji, aby możliwe było przedłużenie ich żywotności i zadbanie o stan techniczny pojazdów. Samochody o dużej mocy i niewielkim zużyciu paliwa są obecnie w ścisłej czołówce najczęściej kupowanych aut, dlatego też producenci sprzętu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, starają się tworzyć silniki zajmujące wprawdzie mniej miejsca, ale posiadające zdecydowanie więcej mocy. Turbosprężarki większości osób kojarzy się przede wszystkim z samochodami wyścigowymi, jednak współcześnie coraz częściej stanowią składowe części pojazdów używanych przez nas na co dzień. Technologia stale się rozwija, dzięki czemu możliwe jest montowanie turbodoładowania także w starszych modelach pojazdów. Niezbędne jest jednak dbanie o prawidłową eksploatację, ponieważ wielu kierowców popełnia całą masę błędów – od dobierania nieodpowiedniego oleju aż po nieodpowiednie chłodzenie turbosprężarki. Mocniejszy silnik posiada wiele zalet, przede wszystkim pozwala na kontrolowanie zużycia paliwa, jednak musi on stale pracować w niezwykle wysokich temperaturach, przez co wybór oleju nie może być przypadkowy.

Elementy turbosprężarki mogą ulegać bardzo szybkiej degradacji pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego też smarowanie musi zapewniać częściom ochronę przed nadmiernym tarciem. Wybierane przez kierowców oleje silnikowe muszą być zatem odporne na pracę w temperaturze przekraczającej nawet 800 stopni, zwłaszcza, że część elementów turbosprężarki potrzebuje zwiększonej ochrony. W pierwszej kolejności powinno zwracać się uwagę na turbiny, które obracają się wokół łożysk z ogromną prędkością, generując w ten sposób dużą ilość ciepła. Gorące spaliny, które napędzają turbiny mogą jednak sprawiać, że fragmenty turbosprężarki będą ulegać szybszemu zużyciu, na przykład na skutek osadzania się fragmentów lakieru lub intensywnego tarcia. Odpowiednio dopasowany olej, zwykle taki, który jest rekomendowany przez konkretnego producenta silnika, zapewnia turbosprężarce pełną ochronę, przede wszystkim dlatego, że jest odporny na wpływ wysokiej temperatury i zabezpiecza ścianki turbiny przed osadzaniem się zanieczyszczeń. Wybierając klasyczny olej, stosowany zwykle w przypadku standardowych silników, skraca się czas użytkowania turbosprężarki i przegrzewa silnik, przez co pojawia się automatycznie ryzyko wystąpienia awarii pojazdu, co może być wyjątkowo niekorzystne, a wręcz niebezpieczne, podczas jazdy z dużą prędkością.

Kierowcy popełniają jednak całą masę błędów podczas jazdy, traktując silnik z turbodoładowaniem na równi z klasycznym silnikiem. W pierwszej kolejności powinno zadbać się o to, aby silnik nie był wyłączany bezpośrednio po zatrzymaniu pojazdu, ponieważ pojazd pracuje ze zwiększoną mocą. Gwałtowne wyłączenie silnika sprawia, że turbosprężarka nie ma możliwości spokojnego zmniejszenia własnej temperatury. Zawsze więc lepiej po zakończeniu jazdy na wysokich obrotach wstrzymać się z bezpośrednim gaszeniu pojazdu, zwłaszcza, że jałowy bieg jest w stanie dać olejowi wystarczająco dużo czasu, aby z najważniejszych części usunięty został nadmiar ciepła. Olej, który bezpośrednio po zakończeniu jazdy przestaje krążyć po całym układzie doprowadza po jakimś czasie do ryzyka powstawania uszkodzeń silnika. Jeszcze gorzej jest w sytuacji, kiedy dokarmiamy silnik nieodpowiednim olejem. W takiej sytuacji substancja ulega degradacji, razem z elementami turbosprężarki. Regeneracja silnika nie należy do najtańszych, dlatego w interesie kierowcy powinno leżeć odpowiednie użytkowanie samochodu z turbodoładowaniem. W razie problemów możliwe jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnych dystrybutorów turbosprężarek, takich jak Kramex, dobrze jednak wiedzieć w jaki sposób użytkować pojazd, aby napraw było jak najmniej. Oczywiście profilaktyczna regeneracja jest niezbędna, aby na bieżąco usuwać zanieczyszczenia zewnętrzne, pojawiające się na powierzchni turbosprężarki, czyszczenie jednak nie jest jednoznaczne z naprawą. Można w takiej sytuacji zadać sobie pytanie o to czy nabywanie samochodu, w którym byłby zamontowany silnik z turbosprężarką, jest w ogóle sensowne i opłacalne, jednak odpowiedź będzie twierdząca.

Całość może sprawić, że samochód stanie się bardziej ekonomiczny, a komfort jazdy zdecydowanie się zwiększy, konieczne jest jednak działanie w sposób rozsądny i dokładanie starań, aby wszystkie elementy pozostawały w pełnej sprawności. Poruszając się pojazdem naładowanym elektroniką i nowymi technologiami zawsze pojawia się ryzyko wystąpienia problemów z którymś z komponentów, jednak właściwa troska i pielęgnacja jest w stanie utrzymać samochód w znakomitej formie. Nie powinno się zatem zapominać o doborze odpowiedniego oleju, dostosowanego do pracy w wysokich temperaturach, a także o właściwym użytkowaniu pojazdu, w tym przede wszystkim o pamiętaniu o pozostawieniu go na jałowym biegu chwilę po zakończeniu jazdy, co byłoby w stanie usunąć nadmiar ciepła wytworzony podczas pracy silnika.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Torby ze skóry na przestrzeni wieków

ról, dlatego też przedmioty, które ją otaczają powinny nadążać za jej potrzebami oraz oczekiwaniami. Nie inaczej jest w przypadku torebek, o czym doskonale wiedzą projektanci i producenci, starając się sprostać wymogom współczesności. Torebka musi się sprawdzić nie tylko na co dzień, ale i od święta i być wierną towarzyszką na wieczornym wyjściu, spotkaniu biznesowym, na zakupach oraz spotkaniach z przyjaciółkami przy herbacie. Dzisiaj bardzo wyraźnie zaostrzył się podział pomiędzy torebkami na dzień i na wieczór, przede wszystkim w kontekście ich rozmiarów. Torebka wieczorowa jest poręczna, subtelna i „bogata”, natomiast na zakupach czy na co dzień trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, niż duża, workowata torba, która bez trudu pomieści wszystko to, co niezbędne w ciągu sklepowych szaleństw.

Czytaj więcej...

Torebki ze sklepu – jak dobierać dodatki?

ów – telefony, chusteczki, dokumenty, pieniądze czy notatki, które muszą być w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Być może dlatego tak ogromną popularnością cieszą się torebki, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek, szanującą się, kobietę. Nie wolno jednak zapominać, że obok funkcji praktycznej torebki pełnią funkcję czysto estetyczną i stanowią uzupełnienie stroju, warto więc wiedzieć w jaki sposób powinny być wybierane, aby sprawdzały się w każdej sytuacji. Jeszcze do niedawna funkcjonowało powszechne przekonanie, że torebki powinny być dopasowywane do butów, jednak dzisiaj stawia się bardziej na całościowe wrażenie wizualne, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby panie dobierały buty, akcesoria i ubrania w taki sposób, aby wzory i barwy się nie „gryzły”. Jeżeli wszystko jest od siebie dopasowane i nie ma się ani wrażenia przepychu, ani odczucia przewagi jednej części sylwetki, buty mogą być czerwone, płaszcz beżowy a torebka czarna.

Czytaj więcej...

Raj na ziemi

nowoczesne osiedle. Zainteresowanie nieruchomościami tam usytuowanymi wciąż wzrasta. Skąd tak wielki fenomen, nadal niedokończonego przecież projektu? Plusem wpływającym na wizerunek inwestycji jest na pewno to, że osiedla nie trzeba promować. Ogrody Paulinum obronią się same. Dodatkowo dolnośląskie krajobrazy niewątpliwie wpływają pozytywnie na atrakcyjność tego miejsca.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!