Torby ze skóry na przestrzeni wieków

 

różne torbyKażda kobieta pełni w swoim życiu wiele ról, dlatego też przedmioty, które ją otaczają powinny nadążać za jej potrzebami oraz oczekiwaniami. Nie inaczej jest w przypadku torebek, o czym doskonale wiedzą projektanci i producenci, starając się sprostać wymogom współczesności. Torebka musi się sprawdzić nie tylko na co dzień, ale i od święta i być wierną towarzyszką na wieczornym wyjściu, spotkaniu biznesowym, na zakupach oraz spotkaniach z przyjaciółkami przy herbacie. Dzisiaj bardzo wyraźnie zaostrzył się podział pomiędzy torebkami na dzień i na wieczór, przede wszystkim w kontekście ich rozmiarów. Torebka wieczorowa jest poręczna, subtelna i „bogata”, natomiast na zakupach czy na co dzień trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, niż duża, workowata torba, która bez trudu pomieści wszystko to, co niezbędne w ciągu sklepowych szaleństw.

Nie zawsze jednak torebka była elementem, bez którego trudno było wyobrazić sobie pełny wizerunek kobiety. Przede wszystkim dlatego, że praprababka torebki – niewielkich rozmiarów sakiewka – używana była przez...mężczyzn. W tego typu woreczkach noszono przede wszystkim drobne monety oraz kamienie do zapalniczek, wiele lat później, w XVII i XVIII wieku sakiewki były przydatne graczom, którzy nosili przy sobie żetony do gier hazardowych. Kiedy pomysł na sakiewki został przechwycony przez kobiety, wykorzystywane był w trakcie kwestowania, stąd też ich późniejsza nazwa – jałmużniczki. Tego typu woreczki doskonale sprawdzały się w XVIII wieku, przede wszystkim dlatego, że dawało się je skutecznie ukrywać pod fałdami kobiecych sukni. Ze względu na to, że jedną z największych kobiecych przywar było lenistwo, kobietom zależało przede wszystkim na tym, żeby ciągle mieć zajęte ręce. Stad w sakiewkach nosiły przybory do szycia, dzięki którym były w stanie haftować nawet podczas ważnych spotkań towarzyskich.

Tego typu woreczki – jako ważny element stroju – okazywał się też doskonałym elementem podkreślającym bogactwo oraz wysokie pochodzenie, dlatego też na sakiewkach pojawiały się misterne hafty, perłowe wyszywanki oraz złote zdobienia, były też solidnymi prekursorkami damskich torebek, które znane są nam współcześnie. Kiedy po rewolucji francuskiej nastąpiły bardzo duże zmiany w modzie, na podwiązywane sakiewki nie było już miejsca, dlatego też ówczesne modne torebki musiały być noszone w dłoniach. Przyjmowały przeróżne kształty – urny, liry czy też tulipana, dlatego też określano je żartobliwie mianem „śmiesznotek”.

damska torebkaPod koniec XIX wieku torebka była już nieodłącznym elementem damskiej garderoby oraz przedmiotem, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić w pełni „ubraną” kobietę. Ze względu na to, że kobieta stała się bardziej aktywna i chętniej podróżowała, potrzebowała czegoś, w czym swobodnie mogłaby przewozić swój bagaż oraz rzeczy, bez których trudno byłoby się jej obejść. Właśnie wtedy pojawiły się dwie najważniejsze i najbardziej popularne marki walizek i torebek – Louis Vuitton i Maison Hermes. W czasie II wojny światowej torebka musiała być prosta i maksymalnie funkcjonalna, dlatego też nie było mowy o maleńkich barwnych torebeczkach noszonych w dłoniach. Popularnością zaczęły się cieszyć praktyczne torebki skórzane na ramię, które zeszły na drugi plan dopiero po zakończeniu działań zbrojnych. Czasy powojenne to okres ponownego rozkwitu kobiecości oraz powrotu do subtelnych i poręcznych motywów i formatów.

Na torebkach zaczęły pojawiać się motywy kwiatowe oraz elementy ozdobne, projektanci eksperymentowali z tworzywami oraz materiałami, a także elementami charakterystycznymi dla określonych kultur, na przykład Dalekiego Wschodu. Od lat 70. bardzo wyraźnie było widać tendencję do dążenia do indywidualizmu oraz podkreślania osobowości kobiety, dlatego też w sprzedaży pojawiły się torebki skórzane o różnorodnych kształtach i modelach, które można było nosić na co dzień lub na wieczór, w zależności od stylizacji i własnych oczekiwań. Dynamiczne przemiany XX wieku sprawiły, że kobieta wymagała, aby jej torebka mieściła w sobie nie tylko drobne kosmetyki, ale także kalkulatory, telefony oraz dokumenty, stąd też tendencja do kreowania przez projektantów pomysłów na zestawy torebek. W dużej walizce znajdowała się mniejsza, na co dzień oraz jeszcze mniejsza, wieczorowa, dzięki czemu kobiety miały możliwość szybkiego przebrania się i wyjścia na prywatne spotkanie bezpośrednio po zakończeniu pracy. Więcej na podobne tematy można poczytać dla przykładu na blogu znajdującym się pod adresem http://www.buty-torebki.com/torebki/skorzane/2-kobiecy-los-czyli-doslowny-ciezar-skorzanych-torebek.

Dzisiaj już nie ma większego problemu z dopasowaniem swojej torebki do oczekiwań. Panie mają możliwość przebierania w fasonach oraz wzorach, gromadząc w swoich prywatnych kolekcjach po kilka, a czasami nawet po kilkanaście torebek, dzięki którym mają możliwość zaopatrzenia się w niewielkie wieczorowe kopertówki, duże workowate torby na zakupy, teczki i aktówki na spotkania biznesowe oraz torebki skórzane, które po prostu...lubią.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Torby ze skóry na przestrzeni wieków

ról, dlatego też przedmioty, które ją otaczają powinny nadążać za jej potrzebami oraz oczekiwaniami. Nie inaczej jest w przypadku torebek, o czym doskonale wiedzą projektanci i producenci, starając się sprostać wymogom współczesności. Torebka musi się sprawdzić nie tylko na co dzień, ale i od święta i być wierną towarzyszką na wieczornym wyjściu, spotkaniu biznesowym, na zakupach oraz spotkaniach z przyjaciółkami przy herbacie. Dzisiaj bardzo wyraźnie zaostrzył się podział pomiędzy torebkami na dzień i na wieczór, przede wszystkim w kontekście ich rozmiarów. Torebka wieczorowa jest poręczna, subtelna i „bogata”, natomiast na zakupach czy na co dzień trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, niż duża, workowata torba, która bez trudu pomieści wszystko to, co niezbędne w ciągu sklepowych szaleństw.

Czytaj więcej...

Torebki ze sklepu – jak dobierać dodatki?

ów – telefony, chusteczki, dokumenty, pieniądze czy notatki, które muszą być w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Być może dlatego tak ogromną popularnością cieszą się torebki, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek, szanującą się, kobietę. Nie wolno jednak zapominać, że obok funkcji praktycznej torebki pełnią funkcję czysto estetyczną i stanowią uzupełnienie stroju, warto więc wiedzieć w jaki sposób powinny być wybierane, aby sprawdzały się w każdej sytuacji. Jeszcze do niedawna funkcjonowało powszechne przekonanie, że torebki powinny być dopasowywane do butów, jednak dzisiaj stawia się bardziej na całościowe wrażenie wizualne, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby panie dobierały buty, akcesoria i ubrania w taki sposób, aby wzory i barwy się nie „gryzły”. Jeżeli wszystko jest od siebie dopasowane i nie ma się ani wrażenia przepychu, ani odczucia przewagi jednej części sylwetki, buty mogą być czerwone, płaszcz beżowy a torebka czarna.

Czytaj więcej...

Profesjonalne maski do włosów Loreal

ielęgnacji i stylizacji włosów, nasze pasma od czasu do czasu mogą reagować alergicznie sprawiając, że z podatnych na układanie, zdrowych i lśniących, stają się koszmarem, trudnym do ujarzmienia i ułożenia. Zwykle do takiej sytuacji doprowadzamy same – nasze nieodpowiednie nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne, nakładanie na siebie kilku warstw preparatów przeznaczonych do różnych rodzajów włosów takie jak maski do włosów loreal i pochodzących od różnych producentów może być oczywiście przyjemne, jednak na dłuższą metę osłabiają strukturę pasm sprawiając, że stają się kruche i uwrażliwione. Co to jednak oznacza?

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!