Żarówki LED w domach i pojazdach

 

Wynalezienie żarówki w połowie dziewiętnastego wieku całkowicie zmieniło oblicze świata. Wynalazcy – bo wbrew pozorom było ich kilku, a jedynie w naszej świadomości na najwyższym miejscu uplasował się Thomas Edison – nie spoczęli jednak na laurach, a branża świetlna (jeśli możemy ją tak określić) rozwija się po dziś dzień. Jedną z najbardziej nowoczesnych i pożądanych żarówek w ostatnim czasie stały się tak zwane żarówki LED, dzięki którym emitowane światło jest trwalsze i zdrowsze dla oka. Wbrew pozorom to jednak nie jedyne najważniejsze zalety wspomnianego urządzenia, dlatego warto szerzej o nim opowiedzieć. Co więcej, żarówki LED wykorzystywane są nie tylko w przestrzeniach domowych czy biurowych, ale coraz częściej także w branży motoryzacyjnej. Jakie zalety posiadają zatem wspomniane żarówki oraz co zrobić, by eksploatować je w najbardziej funkcjonalny sposób z możliwych?

Powstanie żarówki LED

W Polsce bardzo dobrze w kontekście opisywanej żarówki przyjęło się określenie LED, jednak należy mieć świadomość, iż pełna nazwa produktu nosi nazwę dioda elektroluminescencyjna, znana także pod nazwą dioda świecąca. Wspomniany skrótowiec odnosi się do angielskiego terminu „light-emitting diode”, czyli w dosłownym tłumaczeniu do „diody emitującej światło”. Produkcja tego typu żarówek rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Za wynalazcę diody LED uważa się inżyniera pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, a mianowicie inż. Nicka Holonyaka Juniora. Prace nad tego typu światłem rozpoczęły się jednak o wiele wcześniej. Przyjmuje się, że w już w latach dwudziestych dwudziestego wieku radziecki technik Oleg Łosiew osiągnął znaczny postęp w badaniach nad światłem LED.

Odmiany światła ledowego

Wbrew pozorom żarówka LED nie jest stałym bytem, do którego można odnieść każde jej wykorzystanie. W zależności od potrzeby można bowiem użyć różnych rodzajów, czy raczej odmian żarówek w skład których wchodzą diody takie jak warm white LED, czyli dioda dająca ciepłe światło białe czy też cool white LED, czyli dioda dająca białe światło zimne. Ta pierwsza jest dla przykładu najbardziej zbliżona do światła zwykłej żarówki. Oprócz wymienionych przykładów można rzecz jasna wskazać przynajmniej tuzin innych rodzajów żarówek ledowych. Do najciekawszych należą jeszcze dioda RGBW LED dająca światło przypominające swoją barwą kolor bursztynu, czy dioda RGB LED, dzięki której można otrzymać w zasadzie każdą potrzebną barwę. Jak to możliwe? Dioda RGB LED posiada struktury pozwalające generować trzy podstawowe barwy, to jest kolor czerwony, zielony i niebieski. Ich zmieszanie pozawala z kolei otrzymywać pożądane przez właściciela kolory.

Zalety oświetlenia ledowego

Oświetlenie LED z pewnością ma wiele cennych zalet, dzięki którym zainteresowanie tego typu oświetleniem jest naprawdę duże. Podstawowym plusem żarówek jest ich energooszczędność. Dla przykładu sprawność zwykłej przeciętnej żarówki wynosi najwyżej dziesięć procent. Sprawność w tym kontekście rozumiana jest oczywiście jako ilość dostarczonej energii zamienionej w światło, które potrafimy zobaczyć. W przypadku światła LED wspomniana sprawność podnosi się nawet do dziewięćdziesięciu pięciu procent. Zaletą nowych żarówek jest także ich trwałość, która także jest kilkunastokrotnie wyższa niż żywotność zwykłej żarówki. Dla niektórych zaletą żarówek jest także możliwość emitowania światła o dowolnym kolorze. Odpowiada za to wspomniany już nieco wcześniej system barwny RGB.

Wady oświetlenia ledowego

Jak każda żarówka dioda LED ma również pewne wady, których przy tego rodzaju urządzeniach zapewne nie da się uniknąć. Podstawowym minusem jest oczywiście cena żarówek, jednak wydaje się, że nie do końca. Trwałość, solidność i sprawność żarówek ledowych naturalnie podwyższa ich cenę, jednak inwestując raz w oświetlenie ledowe możemy korzystać z niego przez długi czas. Niektóre diody LED są bardzo uzależnione od temperatury pracy co powoduje, że ze wzrostem temperatury diody światło emitowane jest coraz słabiej. Warto jednak zaznaczyć, że temperatury pokojowe utrzymujące się w aucie czy pomieszczeniach domowych i biurowych nie mają wpływu na pracę diody LED, a więc z całą pewnością można używać ich w takich miejscach.

LED w domu i samochodzie

Najczęściej wspomniane żarówki stosuje się oczywiście w przestrzeniach domowych oraz w pojazdach różnego typu. W przypadku domu czy mieszkania (a nawet biura) sprawa jest dość prosta, natomiast w przypadku aut sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W Polsce stosowanie diody LED w pojazdach nie jest legalne, jednak alternatywnie używa się diod zwanych High Brightness Light Emitting Diode, które swoją konstrukcją upodabniają się do zwykłych diod ledowych. Dzięki elementom takim jak przetwornica led działa sprawnie i spełnia swoją funkcję także w przestrzeniach motoryzacyjnych.

Trwałość, sprawność i energooszczędność to elementy, które wpływają na popularność oświetlenia LED. Wydaje się, że mimo kilku – w ostatecznym rozrachunku nieistotnych – wad, oświetlenie ledowe przez długi czas nie znajdzie lepszego zamiennika.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Torby ze skóry na przestrzeni wieków

ról, dlatego też przedmioty, które ją otaczają powinny nadążać za jej potrzebami oraz oczekiwaniami. Nie inaczej jest w przypadku torebek, o czym doskonale wiedzą projektanci i producenci, starając się sprostać wymogom współczesności. Torebka musi się sprawdzić nie tylko na co dzień, ale i od święta i być wierną towarzyszką na wieczornym wyjściu, spotkaniu biznesowym, na zakupach oraz spotkaniach z przyjaciółkami przy herbacie. Dzisiaj bardzo wyraźnie zaostrzył się podział pomiędzy torebkami na dzień i na wieczór, przede wszystkim w kontekście ich rozmiarów. Torebka wieczorowa jest poręczna, subtelna i „bogata”, natomiast na zakupach czy na co dzień trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, niż duża, workowata torba, która bez trudu pomieści wszystko to, co niezbędne w ciągu sklepowych szaleństw.

Czytaj więcej...

Torebki ze sklepu – jak dobierać dodatki?

ów – telefony, chusteczki, dokumenty, pieniądze czy notatki, które muszą być w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Być może dlatego tak ogromną popularnością cieszą się torebki, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek, szanującą się, kobietę. Nie wolno jednak zapominać, że obok funkcji praktycznej torebki pełnią funkcję czysto estetyczną i stanowią uzupełnienie stroju, warto więc wiedzieć w jaki sposób powinny być wybierane, aby sprawdzały się w każdej sytuacji. Jeszcze do niedawna funkcjonowało powszechne przekonanie, że torebki powinny być dopasowywane do butów, jednak dzisiaj stawia się bardziej na całościowe wrażenie wizualne, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby panie dobierały buty, akcesoria i ubrania w taki sposób, aby wzory i barwy się nie „gryzły”. Jeżeli wszystko jest od siebie dopasowane i nie ma się ani wrażenia przepychu, ani odczucia przewagi jednej części sylwetki, buty mogą być czerwone, płaszcz beżowy a torebka czarna.

Czytaj więcej...

Raj na ziemi

nowoczesne osiedle. Zainteresowanie nieruchomościami tam usytuowanymi wciąż wzrasta. Skąd tak wielki fenomen, nadal niedokończonego przecież projektu? Plusem wpływającym na wizerunek inwestycji jest na pewno to, że osiedla nie trzeba promować. Ogrody Paulinum obronią się same. Dodatkowo dolnośląskie krajobrazy niewątpliwie wpływają pozytywnie na atrakcyjność tego miejsca.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!