Jak odpowiednio dbać o kominki z płaszczem wodnym?

Posiadanie kominka dla wielu osób jest marzeniem, które w końcu udaje się spełnić. Warto jednak mieć świadomość, że kominek to nie tylko przyjemności, ale także praca związana z jego konserwacją i odpowiednim użytkowaniem. Aby nasz kominek służył nam jak najdłużej powinniśmy po każdym jego uruchomieniu pamiętać o oczyszczeniu szybki kominka, a także wyjęciu sadzy. O czym nie możemy jeszcze zapominać?

Właściwie wyczyszczony przewód kominkowy. Zgodnie z zasadami należy oczyszczać przewód kominowy minimum cztery razy do roku. Oczywiście jednak wszystko to zależy od tego, jak często z kominka korzystamy, a także od tego jak jest izolowany oraz tego, jakie drewno używamy do jego ogrzewania. Jeżeli korzystasz z niesezonowego drewna o dużej wilgotności, to możliwe, że będziecie musieli częściej czyścić przewód. Jeżeli bowiem nie będziecie czyścili go regularnie, to zgromadziła się ona będzie na ściankach przewodu, co doprowadzić może do większego ryzyka pożaru. Sadza i wszelkie substancje smoliste ograniczają bowiem przepływ komina, co w konsekwencji doprowadza do większego ryzyka pożaru całego domu, lub konkretnego pomieszczenia. Może także zdarzyć się tak, że zapali się nie tyle sam przewód, co na przykład wkład kominowy. Możliwe jest to zwłaszcza wtedy, kiedy eksploatujemy go ponad jego możliwości. Osadzanie się szkodliwych substancji wewnątrz wkładu może doprowadzić do korozji i szybszego zużycia wszystkich jego elementów. Możemy tego uniknąć tylko w jeden sposób – oczyszczając na bieżąco kominek z popiołu i resztek.

Powinniśmy także przynajmniej raz do roku sprawdzić stan uszczelek, które dbają o dokładne domknięcie drzwiczek, ponieważ dobrze domknięte drzwiczki są gwarancją niedostawania się szkodliwych substancji do danego pokoju. Należy więc dokładnie sprawdzić uszczelki, wkłady kominkowe, drzwiczki. Oczywiście ważne są także takie elementy jak na przykład czyszczenie szybki. Możemy się domyślić, że są one wykonywane z materiałów odpornych na ciepło, często także chroniących przed zanieczyszczeniami, a także samoczyszczących się. Pomimo to wymagają one od nas niemałego zaangażowania, jeżeli chcemy by wyglądały dobrze. Szybka to element przez który oglądamy płonący ogień, dlatego też powinien on być zawsze czysty, bo to na nim skupia się uwaga wszystkich. Szybki powinniśmy myć co kilka dni, oczywiście wszystko zależy od tego, jak często korzystamy z kominka. Najlepsze do czyszczenia będzie połączenie wody i środka myjącego, które usunie wszelkie zanieczyszczenia i smugi. Pamiętaj aby nie używać szczotek, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię szyby. Jeżeli będziemy palili w kominku dobrej jakości drewnem – materiał z drzew liściastych, to wszelkie elementy tworzące kominek będą z nami jak najdłużej.

Oczywiście im lepiej użytkujemy kominek na co dzień, tym dłużej będzie on nam służył. Warto więc przyswoić sobie zasady poprawnego użytkowania naszego kominka. Na początku warto podpalić w palenisku kilka kawałków papieru. Po wstępnym podgrzaniu paleniska możemy położyć suche drewno, na początku mniejsze, później większe kawałki. Następnie podpalmy dolną część paleniska i zamknijmy drzwiczki. Rozpalanie z kolei powinno odbywać się przy otwartym szybrze. Dopiero gdy ogień po kilku minutach rozpali się na dobre, możemy włożyć do kominka więcej drewna. Kolejne porcje dokładajmy wtedy, gdy zauważamy jego brak. Szybkość spalania będzie zależna od jakości użytego drewna oraz parametrów grzewczych kominka.  

kominki z płaszczem wodnym

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio czytane

Torby ze skóry na przestrzeni wieków

ról, dlatego też przedmioty, które ją otaczają powinny nadążać za jej potrzebami oraz oczekiwaniami. Nie inaczej jest w przypadku torebek, o czym doskonale wiedzą projektanci i producenci, starając się sprostać wymogom współczesności. Torebka musi się sprawdzić nie tylko na co dzień, ale i od święta i być wierną towarzyszką na wieczornym wyjściu, spotkaniu biznesowym, na zakupach oraz spotkaniach z przyjaciółkami przy herbacie. Dzisiaj bardzo wyraźnie zaostrzył się podział pomiędzy torebkami na dzień i na wieczór, przede wszystkim w kontekście ich rozmiarów. Torebka wieczorowa jest poręczna, subtelna i „bogata”, natomiast na zakupach czy na co dzień trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, niż duża, workowata torba, która bez trudu pomieści wszystko to, co niezbędne w ciągu sklepowych szaleństw.

Czytaj więcej...

Torebki ze sklepu – jak dobierać dodatki?

ów – telefony, chusteczki, dokumenty, pieniądze czy notatki, które muszą być w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Być może dlatego tak ogromną popularnością cieszą się torebki, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek, szanującą się, kobietę. Nie wolno jednak zapominać, że obok funkcji praktycznej torebki pełnią funkcję czysto estetyczną i stanowią uzupełnienie stroju, warto więc wiedzieć w jaki sposób powinny być wybierane, aby sprawdzały się w każdej sytuacji. Jeszcze do niedawna funkcjonowało powszechne przekonanie, że torebki powinny być dopasowywane do butów, jednak dzisiaj stawia się bardziej na całościowe wrażenie wizualne, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby panie dobierały buty, akcesoria i ubrania w taki sposób, aby wzory i barwy się nie „gryzły”. Jeżeli wszystko jest od siebie dopasowane i nie ma się ani wrażenia przepychu, ani odczucia przewagi jednej części sylwetki, buty mogą być czerwone, płaszcz beżowy a torebka czarna.

Czytaj więcej...

Raj na ziemi

nowoczesne osiedle. Zainteresowanie nieruchomościami tam usytuowanymi wciąż wzrasta. Skąd tak wielki fenomen, nadal niedokończonego przecież projektu? Plusem wpływającym na wizerunek inwestycji jest na pewno to, że osiedla nie trzeba promować. Ogrody Paulinum obronią się same. Dodatkowo dolnośląskie krajobrazy niewątpliwie wpływają pozytywnie na atrakcyjność tego miejsca.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!